Izcils demagogs?
Pēdējos gados valodā manāma tieksme vārdus, kas apzīmē kaut ko netīkamu, apveltīt ar labvēlīgiem apzīmējumiem, kā redzams virsrakstā. Par šādu valodas pretrunīguma ieviešanu jau rakstīts mūsu avīzē 2000. gada 30. novembrī, pieminot vārdus dullums, dulls, dulloties, kam nevietā piedēvē labu nozīmes nokrāsu. Vēl citi piemēri minēti mūsu avīzes 2003. gada 16. decembra numurā. Tomēr šādas valodas dīvainības joprojām gadās itin bieži.
“Pieķertais zaglis turklāt bija arī izcils demagogs. “Mūsu nozīmīgākie kultūrtrēģeri ir bijuši rakstnieki, dzejnieki un citi literāti.” “Svinot Latvijas uzņemšanu Eiropas Savienībā, notika šausmīgs lērums interesantu pasākumu.” “Aicinām uz gada lielāko mūzikas nejēdzību, kur piedalās grupa Bet bet un citi ansambļi. Piedalies un atbalsti savējos!” “Sports viņu ir nāvīgi saindējis: viņam vienmēr gribas būt pirmajam.” “Apgāds laidis klajā dziļi satriecošu grāmatu par cilvēku cēlākajām jūtām.”
Vārdu savienojumi izcils demagogs, nozīmīgākie kultūrtrēģeri, šausmīgs lērums interesantu pasākumu, aicinām uz nejēdzību, sports nāvīgi saindējis, satriecoša grāmata par cēlākajām jūtām ir pretrunīgi: tajos apvienots kāds vārds ar negatīvu nokrāsu kopā ar kaut ko pozitīvu. Jābrīnās, ka daudzos masu saziņas līdzekļos zeļ un plaukst šādas valodas dīvainības, kas var radīt pat pārpratumus. Minētie teikumi labāk būtu, piemēram, šādi.
“Pieķertais zaglis turklāt bija arī nekaunīgs demagogs (nevis izcils demagogs). “Lielākie mūsu kultūras izplatītāji (nevis – nozīmīgākie kultūrtrēģeri) ir bijuši rakstnieki, dzejnieki un citi literāti.” “Svinot Latvijas uzņemšanu Eiropas Savienībā, bija milzum daudz interesantu sarīkojumu (nevis – šausmīgs lērums interesantu pasākumu)”. “Aicinām uz gada lielāko mūzikas pārsteigumu (nevis nejēdzību), kur piedalās grupa Bet bet un citi ansambļi. “Sports viņu ir pilnīgi pārņēmis (nevis – nāvīgi saindējis): viņam vienmēr gribas būt pirmajam.” “Apgāds laidis klajā dziļi aizraujošu (nevis satriecošu) grāmatu par cilvēku cēlākajām jūtām.”
Nebūtu jāsaka arī šādi pretrunīgi vārdu savienojumi: avārijām bagāta šoseja, fenomenāla māņticība, grandiozi zaudējumi, leģendāra nabadzība, nozīmīga sērga, perfekta slepkavība, teicams zaglis un daudzi citi.
Labāk teiksim saprotami: uz šosejas notiek daudz avāriju, milzīga māņticība, ļoti lieli zaudējumi, neiedomājama nabadzība, izplatīta (vai ļauna) sērga, pieredzējušu noziedznieku veikta slepkavība, manīgs (vai veikls) zaglis.
Turpretim valodā iederas, piemēram, šādi vārdu savienojumi: izcils zinātnieks, fenomenāla atmiņa, grandiozi sasniegumi, leģendārs notikums.
Publicēts: laikraksta NRA pielikumā Hedvigas Kundzes Avīze 2004. gada 18. maijā