Ziņas

Jau simts gadus atcelts latgaliešu drukas aizliegums

Savā ziņā tas ir vēsturisks moments, jo pagājuši jau simts gadi no brīža, kad tika atcelts aizliegums izmantot latgaliešu un lietuviešu druku. Tāpēc šai simtgadei šī gada 23. aprīlī tiks veltīta konference ar nosaukumu “ldentitāte un rakstība”, kas notiks Latvijas Universitātes Filoloģijas fakultātē.

Projekta vadītāja, LU profesore Janīna Kursīte aģentūrai LETA stāstīja, ka konference būs veltīta nozīmīgam notikumam Latvijas un Lietuvas kultūrvēsturē – latīņu burtu drukas aizlieguma atcelšanas simtgadei. Četrdesmit gadus – no 1865. gada līdz 1904. gadam – latgaliešiem līdz ar lietuviešiem bija aizliegts iespiest grāmatas dzimtajā valodā, kas nozīmēja iepriekš izdoto grāmatu iznīcināšanu. Izveidojās rokrakstu literatūra, kas bija unikāla parādība gan latviešu, vēl jo vairāk Eiropas literatūras 19. gadsimta beigu kontekstā, kad visur citur iespiedtehnika, tās iespējas piedzīvoja revolūciju.

J. Kursīte norādīja, ka konference vienlaikus neaprobežojas ar latgalisko vien, kaut arī veltīta latgaliešu drukas aizlieguma atcelšanai. Konferencē tiks iezīmēts reģionālā un globālā, spe-cifiskā un vispārīgā aspekts gan Lietuvas, gan Ziemelvalstu, gan Latvijas koordinātēs. Konferencē tiks aplūkota rakstības simboliskā daba, rakstoša cilvēka fenomens, gan arī, kā notika latviešu valodas pāreja no gotiskās uz latīnisko druku un rakstību. Konferencē piedalīsies referenti no Lietuvas un Norvēģijas, Latvijas Universitātes, Kultūras akadēmijas, Nacionālās bibliotēkas, Latviešu valodas institūta, Filozofijas un socioloģijas institūta, kā arī rakstnieki un baznīcas pārstāvji.

Pēc konferences plānota diskusija, kurā piedalīsies studenti un mācībspēki, un jebkurš tematikā ieinteresēts konferences klausītājs.

Raksta autore: Ausma Lejiņa
Publicēts: laikrakstā ..